לקראת ביצוע: איך מחזירים את הציבור למרחב הציבורי?

19 יונ

הרחבה המרכזית בשכונת גליקסון שבקריית גת אינה שונה מרחבות דומות הפזורות ברחבי הארץ. מאובקת ורחבת ידיים, לצידה מרכז מסחרי מתפקד-חלקית וכמה עצים המטילים צל על ספסלים שראו ימים טובים יותר.

בשעות אחר הצהריים הרחבה הזו היא בעיקר ריקה. מי שמחפש את הפעילות יכול למצוא אותה כמה מטרים משם, בתוך הבתים. שם, מול מסכי המחשב, הטלוויזיה, הסמארטפון והטאבלט מתרחשת הפעילות היומיומית של העידן החדש – וככל שהאפשרויות להתנתקות מהעולם הולכות ומתרבות, המרחב הציבורי שלא מציע תשובה הולמת הופך לבלתי רלוונטי. אז האם ניתן להחזיר את הציבור למרחב הציבורי, וכיצד אפשר לרתום את הטכנולוגיה על מנת להפוך את התופעה?

.

.

בדרך כלל כשמזכירים את קריית גת וטכנולוגיה באותה נשימה מדברים על חברת אינטל, אבל בקרוב העיר הדרומית עומדת לקבל שדרוג טכנולוגי ממקום אחר לגמרי, שאינו מתמקד באזור התעשיה אלא דווקא בשכונות ובמרקמי המגורים הקיימים. אם הכל ילך לפי התכנית, קרית גת תרושת בביתנים טכנולוגיים חכמים, ה-Smart Pavilions, כחלק מאסטרטגיה רחבה שפותחה על ידי המעבדה לעיצוב עירוני באוניברסיטת תל אביב בשיתוף המחלקה לתכנון עירוני באוניברסיטת MIT מארצות הברית. מטרתם העיקרית של הביתנים היא להפיח רוח חיים במרחב הציבורי והם יאפשרו מגוון של פעילויות לגילאים שונים ואוכלוסיות שונות, החל משיעורי מחשב לאזרחים ותיקים, דרך הקרנה של חדשות מקומיות או סרטים בשעות הערב, ועד שיעורי פילאטיס תחת כיפת השמיים.  

ה- Smart Pavilions הם פיתוח ראשוני שייושם לראשונה בישראל. בכוחה של המערכת לחזק את המיתוג המקומי ולהפוך את הטכנולוגיה לנגישה לכלל התושבים, לרבות אלו שאין ברשותם גישה לאמצעי טכנולוגיה חדישים – וכל זאת באמצעות התערבויות מקומיות שניתנות ליישום באופן מהיר ומיידי. הביתנים יתוכננו כמבנים קלים ויציעו עמדות מחשב לשימוש התושבים, רשת אלחוטית חופשית אף היא לשימוש, מקומות ישיבה מגוונים, אזור להקרנת סרטים, הצללה טבעית ומלאכותית ומגוון של פעילויות.

הביתנים עצמם אינם גדולים. שטחם ינוע סביב 15-20 מטרים רבועים כך שחלק גדול מהפעילויות יתרחשו בכלל בחוץ, במרחב הציבורי, שיפותח כחלק בלתי נפרד מהפרויקט. כך, במקום מרכז קהילתי אטום נקבל מבנים פתוחים, גמישים, ומוקפים במרחב מגוון, נעים לשהייה וקל לתחזוקה. גם התכנים עצמם גמישים ויותאמו לשכונה בה ממוקם הביתן, שיופעל בשיתוף התושבים, הקהילה המקומית והחברה למתנ"סים. כחלק מתפיסה הרואה את המרחב הפתוח והסגור כיחידה אחת, הביתנים לא יוקמו כאוביקטים מנותקים אלא כחלק בלתי נפרד מרשת כלל-עירונית של צירי תנועה להולכי רגל, רוכבי אופניים וכלי רכב, שתפותח במקביל להקמת הביתנים.

הקמת רשת הביתנים הטכנולוגיים היא רק שלב ראשון ביישום התכנית האסטרטגית, וכאשר היא תושלם היא תכלול שלושה סוגי ביתנים: הביתן הקהילתי ישמש להפצה של הודעות ומידע, הקרנה של סרטים, העברת שיעורים והדרכות (חלקם על עמדות מחשב קבועות), ואפילו סתם למפגש לילי של כמה חברים שהעדיפו לראות את הסופרקלאסיקו על מסך גדול. הביתן העירוני יכלול מפת התמצאות אינטראקטיבית, רשת אלחוטית חופשית לשימוש ועמדות להשכרת אופניים. ביתן האינפו ימוקם בכניסות לעיר ועל דרכים בין-עירוניות ויציג מידע לגבי הנעשה בעיר ובסביבותיה, ימליץ על אטרקציות מקומיות ואירועים חד פעמיים, ויכלול מערכת באמצעותה מבקרים יוכלו להעלות המלצות ותגובות שיופיעו במקביל בכל הביתנים.

אז איך תיראה קרית גת בעתיד הלא מאוד רחוק? באחת השכונות בעיקר יעמוד כבר הביתן הראשון, ובשעות הבוקר עמדות המחשב שבתוכו ישמשו להעברת שיעור העשרה של בית ספר סמוך. לאחר התפזרות התלמידים, תגיע למקום קבוצה של אזרחים ותיקים ללמוד (ואולי גם להעביר) שיעור במחשבים, שיהפוך במהרה למשחק קלפים סוער שיגלוש אל תוך שעות הצהריים ויתנהל על אחד מהשולחנות הפזורים ברחבה המוצלת. אחר הצהריים תתמלא הרחבה כולה בתושבים שעוסקים בפעילויות שונות, ובעוד קבוצה של מתעמלים מתרגלים באדיקות תרגילים המוקרנים על המסך הענק, חבורה אחרת של תלמידים תנצל את הרשת האלחוטית כדי להכין מצגת לשיעור של מחר. בשעות הערב יוקרן סרט שהכינו תלמידי בית ספר תיכון מקומי, ושני חברים שייפגשו באקראי יישבו לשוחח ארוכות על אחד הספסלים, נהנים מהאור הבוקע מהביתן הנעול.

*

לכתבה המלאה כפי שפורסמה בערוץ האדריכלות של אתר Xnet לחץ כאן

 *

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: