כיוונים לפיתוח קרית גת

4 יונ

ב-21 למאי הוצגו הכיוונים לפיתוח העיר בפני ראש העיר ומנהל ההנדסה, באמצעות שיחת ועידה משותפת בין המעבדה לעיצוב עירוני מאוניברסיטת תל אביב וקבוצת עיצוב ופיתוח עירוני מאוניברסיטת MIT שבארצות הברית.

ההגשה כללה התייחסות לאסטרטגיה העירונית  על מרכיביה השונים וכן הצעה להתערבות מיידית שמטרתה הנעת התהליך. הצעה זו כללה בין השאר הקמה של ביתנים טכנולוגיים מסוגים שונים הממוקמים על מערכת שבילי אופניים והולכי רגל, הנמצאת כבר בחלקה בשלבי ביצוע. לביתן הראשון, אשר יהווה פיילוט לביתנים נוספים, כבר הוקצה תקציב והשאיפה היא להתחיל בתכנונו בטווח הזמן המיידי.

 

התכנית האסטרטגית עבור קריית-גת מבוססת על שלושה תהליכים מקבילים: (1) מיפוי שינויים ומגמות בישראל שהתרחשו בישראל בששת העשורים האחרונים, (2) חיזוי אורחות חיים ומגמות עתידיות לשנת 2025 תוך התייחסות לקבוצות גיל שונות וצרכיהן המשתנים, (3) התייחסות לתמות המרכזיות
שאותרו בשלב הניתוח: קומפקטיות, טכנולוגיה, טבע וניידות.

התכנית האסטרטגית בנויה מן המרכיבים הבאים :

  • הטכנולוגיה משולבת בכל תחומי החיים כגון חינוך, קהילה, עיצוב המרחב הציבורי תכניות Residency,  לסטארט-אפים, נקודות Wi-Fi וכדומה.
  • השטחים הירוקים המקיפים את קריית-גת נתפסים כחלק אינטגראלי מן העיר, מחוברים למרקם העירוני ומקושרים למערכת השבילים להולכים הרגל והאופניים. שטחים ציבוריים מתוכננים תוך התייחסות לנושאים אקלימיים ונוחות אנושית.
  • התנועה הפנים עירונית כוללת שני מרכיבים: תכנון מוטה הולכי רגל ורוכבי אופניים, ושדרות לכיש כציר המחבר בין איזור התעשייה, מרכז העיר והשכונות החדשות.
  • התא העירוני הינו קנה מידה חדש המשמש ככלי לניתוח, תכנון וניהול של המרקם העירוני, וכן מסייע לקדם התחדשות עירונית וארגון מחדש של המרחב הציבורי.

ארבעת המרכיבים מצטרפים לרצועה המשלבת בין תעסוקה, מחקר, מגורים וטבע כמרחב ליניארי המשכי המקשר בין שלושת חלקי העיר השונים לסביבותיה.
ניתוח של אינטנסיביות עירונית (קיימת ורצויה) בהתבסס על ארבע התמות, הוביל לזיהוי מוקדים, נקודתיים או ליניאריים, בעלי פוטנציאל לפיתוח ופעילות.

מוקדים אלו הינם עירוניים ובין עירוניים, וכוללים בין היתר מרכז מחזור, בית חולים, מלון, בית קולנוע ומגורים. כל אחד ממוקדים אלו מציע יתרונות שונים כגון תעסוקה, חינוך ויצירה של מנעד מגוון של פעילות עירונית, אך חלקם גם תלויים בסף מינימאלי של מבקרים, תקציבים וכדומה.בשנים הבאות קרית גת צפויה להתפתח צפונה, מעבר לכביש 35, ולהוסיף לתחומה כ-25,000 תושבים. לצד יתרונותיה, תכנית זו, במתכונתה הנוכחית, כוללת כשל מהותי הגורם לניתוק של הפיתוח צפוני מהעיר הקיימת. לפיכך, ההצעה שלנו לפיתוח הצפוני מבוססת על חיזוק והדגשת הקישוריות בין העיר הקיימת לשכונות המתוכננות, תוך הדגשת המערכות הטבעיות באזור. שלושה נושאים זכו להתייחסות פרטנית:

  • חיזוק הקישוריות מעבר לכביש 35 ויצירת אפשרויות מגוונות למעבר בין שני חלקי העיר.
  • תכנית פיתוח נוף לשטח הפתוח (הפארק), המדגישה את המשכיות הנוף ולא את הכביש.
  • הצעה לפיתוח פארק מחקר ופיתוח (R&D park) המשתלב בסביבה הטבעית ומנצל את הסמיכות לפארק התעשייה הקיים. 

עבור אזור תחנת הרכבת אנו מציעים ליצור אזור המשלב שימושים שונים ומגוונים ומייצר את הקשר המתבקש, אך לא ממומש עדיין, בין המרכז המוניציפאלי של העיר לבין אזור התעשייה. הדגש באזור זה יושם על תנועת הולכי רגל ואופניים, בסביבה נוחה מבחינה אקלימית, במטרה לחזק ולתעדף סוגי תנועה זו. כמו כן כוללת ההצעה עיבוי ובינוי חדש, על מנת להפוך את האזור לאינטנסיבי יותר. לגבי מסילת הרכבת עצמה, התכנית המציעה להשקיעו או להנמיכו, לפחות באזור החיבור עם שדרות לכיש, על מנת לאפשר חיבור אמיתי ונוח בין חלקי העיר. 

אזור התעשייה הוא אחד מן היתרונות היחסיים והבולטים של העיר. הוא כולל תעשיה מסורתית של מפעלי מזון מתכות וכדומה, ובשנים האחרונות קיבל חיזוק משמעותי באמצעות כניסה של תעשיית ההיי-טק. אולם, אזור התעשיה נותר מנותק מהעיר: בין העיר לאזור קיים חיבור ישיר אחד בלבד, ומדיניות של איזור(zoning) הפכה את האזור לבלתי נגיש להולכי רגל. תכנון המפעלים כמתחמים סגורים הכוללים שירותים המיועדים לעובדיהם בלבד לא רק שמחלישה את המרחב הציבורי אלא מונעת שיתופי פעולה בין-עסקיים.

הנחת המוצא של התכנית היא שהעיר והתעשייה יכולים להתקיים בכפיפה אחת. לפיכך, התכנית מציעה לחשוב מחדש על אזורי תעשיה כסביבה עירונית, הכוללת עירוב שימושים (לרבות מגורים), בעיקר לאורך שדרות לכיש – אותן התכנית מציעה להמשיך ממרכז העיר, דרך אזור הרכבת ולתוך אזור התעשייה. בנוסף, מציעה התכנית את רעיון "המטבוליזם העירוני", לפיו חומרים ופסולת ממפעל אחד ימוחזרו וישמשו מפעל אחר.

התא העירוני הינו כלי המציע אלטרנטיבה חדשה לתכנון שכונות.

אבל מדוע לוותר על התכנון השכונתי?
קריית גת, בדומה לערים אחרות בארץ ובעולם, תוכננה כמקבצים של שכונות, כאשר רחובות ראשיים תוחמים אותן ומנתקים בינהן. על הקישוריות בין השכונות ובעיר ניתנה הדעת באופן מועט, אם בכלל. בנוסף, כל שכונה מציעה טיפולוגיות ושימושים מוגבלים. לפיכך, הרעיון של התא העירוני מציע להתמקד בקנה מידה קטן יותר מזה השכונתי ולחשוב מחדש על העיר כרשת המורכבת . התא העירוני הינו כלי לניתוח, תכנון וניהול של מרקם עירוני תוך התייחסות לקבוצות גיל שונות, לשימושים עדכניים ולצרכי האזרחים בכלל.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: