סקר והצעה ראשונית: קרית גת 2025

6 מרץ

הסקר הראשוני שערכנו כלל ניתוח של היבטים חברתיים, כלכליים, פיזיים וסביבתיים של קרית גת. הסטודנטים מאוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת MIT, השתתפו בפגישות עם נציגי הרשות המקומית, התעשייה והקהילה, וקיימו תצפיות וסיורים ברחבי העיר. על בסיס הידע שהצטבר גיבשו הסטודנטים תכניות ראשוניות המתמקדות בשכונות המגורים, אזור התעשייה ואזורים הסובבים את העיר, במטרה להצעיד את קריית גת אל העתיד.

  

 

 

קרית גת 2012: מרקם עירוני מפורק

לקרית גת מרקם עירוני קומפקטי. מסביב לעיר שטחים חקלאיים וטבעיים ובצמוד לה אזור תעשייה וטכנולוגיה.  אולם, יתרונותיה של העיר אינם מנוצלים: שולי העיר מתפקדים כאזורי חיץ ואינם מחברים את התושבים לנכס הטבעי הגדול ביותר של העיר — השטחים הפתוחים והנוף הטבעי מסביבה. העיר מלאה במגרשים ריקים היוצרים מרקם מקוטע, מהווים חלל בלתי שמיש ופוגעים ברציפות המרקם העירוני. בתוך העיר, הפרדה ברורה בין שימושי קרקע השונים: במערב העיר מרקמי מגורים ובמזרחה אזור התעשייה המאכלס מספר חברות גדולות, בהן מפעל לייצור שבבים של חברת אינטל. למרות הסמיכות בין אזור התעשייה לליבת המגורים של העיר, אזור התעשייה פועל כישות נפרדת ולא כחלק אינטגרלי מהעיר. לפיכך, העיר אינה מצליחה להפיק את מרב התועלת הכלכלית מאזור התעשייה.  בנוסף, בשל המיעוט בשירותים עירוניים ייעודיים לתושבים בגילאי 25-40, העיר נאבקת, ללא הצלחה, לשמור על משפחות צעירות, המהוות את החלק הפרודקטיבי ביותר בכוח העבודה.

נכון להיום, אושרו תכניות להרחבת העיר ואלו צפויות להעמיק את הפרדת השימושים הקיימת בעיר. ההרחבה לכיוון צפון כוללת שכונות מגורים עבור תושבים חדשים, בני המעמד הבינוני-גבוה. השכונה העתידית מוקמת על חשבון שטחים ירוקים ומתוכננת כחלק נפרד ואוטונומי מן העיר הוותיקה. בנוסף, מתוכננת הרחבה באזור התעשייה לכיוון מזרח. הרחבה זו עתידה לאכלס מפעלי תעשיה בקנה מידה גדול, זאת למרות שבאזור התעשייה הנוכחי ישנם עדיין אזורים המיועדים לפיתוח. אמנם הצעות אלו עומדות בפני מימוש, אך עדיין קיימת אפשרות לחזק את הליבה הקיימת של העיר ולהגדיר אסטרטגיות חלופיות להתפתחות עירונית עתידית.

אסטרטגיות התפתחות חלופיות:

בהינתן תנאים אלו, בכוחה של קרית גת למתג עצמה מחדש כאבטיפוס להתחדשות עירונית אלטרנטיבית לערים חדשות וכן לערים בסדר גודל בינוני. ההצעות הבאות מנסות למנף את החוזקות והיתרונות של המרקם העירוני הקיים ולשלבו עם הפוטנציאל של "עיר חכמה" הנתמכת על ידי חדשנות טכנולוגית. ההצעות מחולקות לארבעה נושאים:

עיר קומפקטית: חיבור שכונות ואזורים יחדיו על ידי ציפוף ושיקום המרקם העירוני תוך כדי שימור אזורים ירוקים.

עיר חכמה: יצירת פלטפורמה גמישה לעיר דיגיטלית, באמצעות כלים חכמים ופלטפורמה להתרחשויות זמניות ("פופ-אפים") מבוססים טכנולוגית.

עיר אקולוגית: ניצול נכון של משאבים טבעיים וחיבור לנוף הטבעי על מנת להגיע לאיזון אקולוגי וכלכלי.

עיר נגישה: הפקת תועלת מתבניות תנועה בעיר באמצעות חיבור יעדים וקישור בין אנשים.

ההצעות הראשוניות שגובשו בכל נושא מכוונות לקני מידה שונים. ההצעות בקנה המידה האזורי  מתייחסות לחיבור של העיר לסביבתה. ההצעות בקנה המידה העירוני מדגישות את החשיבות באינטגרציה של שימושי קרקע וחיזוק ליבת העיר הקיימת. ההצעות בקנה המידה השכונתי מתמקדות בציפוף ופיתוח טיפולוגי של סביבות המגורים. כמו כן, ארבע ההצעות השונות מבוססות על יישום שלבי בטווחי זמן שונים, כאשר במקביל לאסטרטגיות לטווח רחוק מפותחות גם התערבויות טקטיות ליישום מיידי. התערבויות אלו הן יעילות מבחינת עלות-תועלת ובכוחן לייצר השפעה מיידית ונראית לעין על העיר.

מודעות פרסומת

תגובה אחת to “סקר והצעה ראשונית: קרית גת 2025”

  1. Mr WordPress 6 במרץ 2012 בשעה 06:29 #

    Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in, and view the posts' comments, there you will have the option to edit or delete them.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: