עיר אקולוגית

6 מרץ

מסגרת כללית ומטרות

באמצעות פיתוח של רשת טבעית, העיר תשתמש בטבע ככלי מארגן, כאשר התערבויות טבעיות יסייעו לחבר יחדיו אזורים מנותקים ויגשרו על חסמים חיצונים בצורת גריד רשתי. רשת זו תחבר את העיר עם סביבתה הנוף הטבעי מסביבה, תסייע לטבע "לתרום ולעבוד עבור העיר", תגביר את היעילות הסביבתית של קרית גת ותסייע ליצור חוויה ייחודית לעיר. האסטרטגיה תכלול בתוכה גם את הרעיון של "נוף יעיל", המתייחס לטבע העירוני לא כאלמנט חזותי ואסתטי בלבד אלא כספק של מגוון שימושים. יישום נכון של האסטרטגיה יכול לשקם מערכות טבעיות, לשפר את הנוחות האקלימית והחוויה האנושית, לאפשר מערכות משק סגור ולנצל באופן יעיל משאבים מתכלים.

 

 

לצפיה במצגת לחץ כאן

 

נושאים

קרית גת ממוקמת בלב השטח חקלאי ישראל ונוף טבעי, אך אינה לא מנצלת עובדה זו לטובתה. כיום, העיר מתקיימת כ"אי עירוני" המבודד מסביבתו באמצעות שוליים מובחנים ובלתי חדירים. טבעת הכבישים יוצרת מחסום פיזי ופסיכולוגי סביב לעיר, ומנתקת את העיר מהסביבה הטבעית והחקלאית. גם בתוך תחומי העיר, קיים מחסור באינטגרציה של פעילות אנושית וטבע. ניכר מספרם הרב של מגרשים ריקים המפוזרים ברחבי העיר אשר אינם משמשים למטרה תפקודית כלשהיא ואופיים הלא מאורגן מפריע לסדר העירוני ותורם גם הוא להפרדה שלה מהמערכת הטבעית.

 

מטרות ספציפיות

שילוב של טקטיקות בתחום הסביבה והטכנולוגיה יכול ליישם את המטרה של העיר הטבעית. התשתית הנופית יכולה לתמוך בשימור משאבים באמצעות שימוש בצמחיה עמידה לבצורת ותשתית המיועדת ללכידת מי סערה. גם שימוש באלמנטים טבעיים הקיימים במקום, כמו נחל לכיש שזורם בעיר, תסייע בניהול מי סערה וסינון מים. כמו כן יספק הנחל תזכורת ויזואלית לתהליך האקולוגי המתרחש בעיר. כלי נוסף הוא הצללת שבילים להולכי רגל ורחובות באמצעות עצים, אשר יכולה להקל על החום שנוצר מאפקט "האי העירוני" תוך יצירת מערכת חוויתית, מהנה ומוגדרת של שבילים. ניתן לשלב גם לוחות סולריים על גגות בניינים ועצים סולריים על הקרקע אשר ייצרו אנרגיה ובמקביל יספקו הגנה מן השמש.

 

אסטרטגיות

האסטרטגיה של העיר הטבעית מתמקדת בפיתוח רשת טבעית ו"נוף יעיל". העיר תכלול רשת של דרכים, שבילים ומוקדים (קיימים ועתידיים) שיפוזרו בין השבילים. מרגע שתיקבע הרשת יותאמו טקטיקות מתאימות למרחבים השונים. המדיניות תשתמש בצמחיה מתאימה אקלימית לאזור, הצללה של שבילים, אגירת מי סערה וניצול משטחי גגות הבתים.

 

יישום

בטווח קצר, אנו תומכים בהקמת תכנית חדשה: "עץ לכל משפחה". ההצעה מתבססת על המסורת של חג ט"ו בשבט, בטוויסט עירוני, כאשר כל משפחה תקבל עץ ותשתול אותו לאורך שבילי הולכי רגל מרכזיים. בכך, התכנית לא רק תחבר בין הפעילות האנושית לפעילות הטבעית, אלא גם תנטע, פשוטו כמשמעו, את השורשים לעיר הטבעית.

 

בטווח ארוך, אנו מציעים למנף בקרית גת את שיתוף הפעולה התעשייתי-סביבתי הראשון מסוגו בישראל. מפעלים באזור התעשייה ימחזר יעשו שימוש חוזר בחומרים ותוצרים נלווים הנפלטים ממפעלים אחרים ומהמושבים בסביבה. חומרים אלו, הכוללים שאריות מתכת, פסולת, שבבים, מים וביודיזל, יעובדו באמצעות מרכז שיקום חומרים, יחולקו מחדש בין משתתפי קואופרטיב המחזור וכך לא יוזרמו ישירות למטמנות הפסולת. סידור שכזה יהפוך את הנוף התעשייתי ממצבו המתוחם והמגודר כיום, לשיתוף פעולה יעיל ויצרני.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: